Adresa
Nastavení zobrazení písma
Právo zážitkem
preventivní program pro mladé lidi, kteří se dostali do křížku se zákonem nebo s projevy rizikového chování
Preventivní program „Právo zážitkem“ navazuje na probační program „Právo pro každý den“, který jsme realizovali od roku 2007 ve spolupráci s Probační a mediační službou ČR a Oddělením sociálně právní ochrany dětí pro mladistvé, kteří se dostali do křížku se zákonem.
Od roku 2016 jsme program inovovali a realizován je nadále v upravené formě pod názvem “Právo zážitkem.” Ten vychází z původního probačního programu, ale umožňuje do programu zapojit více mladé lidi (mezi 13 až 18 let) v péči OSPOD, klienty s projevy rizikového chování.
Smyslem programu je pomoci rodičům, resp. dětem a mladistvým, kteří se dostali či se svým jednáním mohou dostat do střetu se zákonem, získat potřebné sociální dovednosti a kompetence, aby se uměli vymanit z nepříznivých vlivů a rizika sociálního vyloučení. Program je zacílen na zvýšení právního povědomí klientů, podporuje a rozvojí osobní kompetence prostřednictvím získaných nových korektivních pozitivních zkušeností a informací. Rozvíjí sociální dovednosti – především dovednosti komunikace a efektivního řešení konfliktu, ale také dovednosti kooperace a respektování názoru ostatních.
Všeobecným účelem programu je snížit riziko opakované závadové činnosti, a to prostřednictvím pozitivního ovlivňování hodnotového systému a uvažování klientů. Cílem programu z pohledu komunity je ochrana společnosti a vedení mladých lidí k odpovědnosti.
Program dle zákona č. 218/2003 Sb. o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže a o změně některých zákonů může být uložen i jako výchovná povinnost. V praxi se nejčastěji využívá dobrovolná motivovaná účast na programu.
V posledních letech realizujeme 1 – 2 ucelené programy “Právo zážitkem” ročně ve spolupráci s PMS a OSPOD pro regiony Českokrumlovsko a Českobudějovicko. 1 program = 40 výukových hodin pro skupinu cca 8 až 10 klientů.
Něco z historie
Jen do konce roku 2014 uskutečnil ICOS přes 50 běhů probačního programu v 9 regionech Jihočeského kraje a kraje Vysočina, a to pro téměř 500 klientů. Tehdy byly také podrobně mapovány výsledky několikaleté realizace programů, které byly pilotně podpořeny tzv. norskými fondy a poté Evropským sociálním fondem. Z podrobné evaluace v té době mj. vyplývalo, že téměř tři čtvrtiny absolventů programu se nadále nedopouštělo recidivy.